Dentální hygiena

 

Proč využít profesionální dentální hygienu?

Pravidelná návštěva dentální hygieny je možnost, jak se zbavit bolesti zubů – předcházením příčinám, které způsobují zánět zubu, zubní kaz či nateklé dásně. Kombinace vlastní a profesionální péče vám zaručí zdravé a bílé zuby. Hlavní důvod, proč mají lidé ve východní Evropě častěji zkažené zuby, je stále malá míra využívání služeb profesionální dentální hygieny.

 

Co vás při návštěvě dentální hygieny čeká?

  • Hygienická instruktáž – jak si správně čistit zuby, výběr kartáčků
  • Diagnostika parodontitidy – zánětu dásní
  • Odstranění zubního kamene ručními nástroji a ultrazvukem
  • Odstranění zubního plaku a pigmentů metodou airflow (jemné pískování a vyleštění zubů)
  • Fluoridace zubů
  • Fixní rovnátka (napevno) – odborné čištění rovnátek

Podle výše rizika vzniku zubního kazu a charakteru onemocnění dásní se doporučuje jedna až dvě návštěvy Dentální hygieny za rok, výjimečně i více. Služby dentální hygieny poskytujeme i pacientům registrovaným v jiných stomatologických praxích. Dentální hygiena je také dobrou volbou, když se vám nedaří najít zubaře, kteří přijímají pacienty.

 

Kdo je diplomovaná dentální hygienistka?

Důležitý článek stomatologie. Poskytuje vzdělávací, preventivní a terapeutické služby přispívající k celkovému zdraví dutiny ústní. Pomáhá přecházet problémům jako: krvácení dásní, zánět dutiny ústní, vysoká kazivost zubů, citlivé zuby, paradentóza, pocit zápachu z úst, nateklé dásně. A když už nastanou, dentální hygiena stanovuje dlouhodobé léčebné plány. Stomatolog sám bolest zubu nevyřeší. Léky na bolest zubů také ne.

 

Celkové vyšetření stavu zubů, dásní a parodontu

Podle výsledků prohlídky se stanoví individuální postup při udržování ústní hygieny. Hygienistka Vám vysvětlí správnou techniku čištění zubů, doporučí správné zubní kartáčky, pasty a další pomůcky, např. mezizubní kartáček, dentální nit, škrabka na jazyk.

Můžete si rovněž sami vyzkoušet, jak si umíte vyčistit zuby pomocí speciální tabletky, která Vám obarví zuby. Po vyčištění kartáčkem s pastou zůstanou špatně vyčištěné plošky na zubech obarvené. Tato metoda je velmi oblíbená u dětí, která si zábavnou formou naučí jak si správně čistit zuby (jak naučit děti čistit si zuby).

 

Kompletní odstranění zubního kamene ultrazvukem nebo ručními nástroji

Zubní kámen vzniká nesprávnou ústní hygienou, např. nevhodný zubní kartáček, špatná technika čištění zubů. Nedostatečně odstraněný zubní plak mineralizuje a usazuje se v podobě zubního kamene.

Pokud si umíme správně vyčistit zuby a nezůstává na jejich povrchu zubní plak, nemá z čeho vznikat zubní kámen. Pokud je ale naše hygiena nedostatečná a vytvoří se zubní kámen, je možné ho odstranit již pouze profesionálním odstraňováním zubního kamene (babské rady nefungují).

Profesionální odstranění zubního kamene spočívá v práci s ultrazvukem a ručními nástroji. Ultrazvuk jemným vibračním pohybem rozrušuje zubní kámen na povrchu zubů. Zákrok je bezbolestný. Nejsnazší spolehlivý způsob, jak odstranit zubní kámen.

 

Odstranění pigmentací metodou Air Flow

Pigmenty obsažené v čaji, kávě, víně, tabáku a dalších výrobcích ulpívají na zubní sklovině a způsobují její nevzhledné zabarvení. Tzv. pískování zubů se provádí pomocí přístroje AIR-FLOW, přičemž dochází k mísení vody, vzduchu a bicarbonátu. Tato směs dopadá pod tlakem na povrch zubů a tím z nich odstraňuje pigmenty.

Tento úkon je velmi vhodný i jako příprava na vybělení zubů a před dalšími zákroky, jako fixace rovnátek, zhotovení výplně, pečetění fisur či fluoridace zubů. Pískování odstraní z povrchu zubů nečistoty, díky tomu mají použité látky kontakt přímo se zubem, a tím se podstatně zvýší jejich účinnost.

 

Ošetření citlivých krčků

Citlivost zubů trápí velkou spoustu lidí. Dentální hygienistka snadno určí její příčinu. Citlivé zuby má na svědomí několik příčin. Jednou je ustoupení dásní při špatné technice čištění zubů (odhalené krčky). Při používání nevhodných pomůcek dochází ke vzniku tzv. klínovitých defektů. Dále může dáseň ustoupit vlivem působení chronických zánětů dásní a následné parodontitidy a při silném zatínání zubů nebo skřípáním zubů ve spánku.

Podle rozsahu poškození se dá zvýšená citlivost zubů zmírnit několika způsoby. V domácím prostředí se doporučuje používání zubních past s vysokým obsahem fluoru. V ordinaci se nanáší na odhalené krčky fluoridové preparáty anebo se překryjí citlivé krčky výplní, což už spadá do kompetence zubního lékaře.

 

Lokální fluoridace jako prevence vzniku zubního kazu

Leštění zubů následuje po odstranění zubního kamene. Leštěním docílíme uceleného úsměvu a zároveň znesnadníme vytváření plaku a usazování nečistot, které na vyleštěných plochách zubů hůře ulpívají. Leštění se provádí speciální pastou a speciálním kartáčkem či gumičkou, které se vsazují do profylaktického kolénka a díky vysokým otáčkám dojde k rozleštění pasty obsahující fluor po celém povrchu skloviny.

 

Vybělení zubů v ordinaci a domácí bělení zubů

Zajímá vás, jak vybělit zuby? Pigmenty usazené hluboko v zubní sklovině, jež nejdou odstranit za pomocí metody air-flow nebo leštění, lze odstranit chemicky pomocí peroxidu 16% koncentrace.

Bělení zubů probíhá v domácím prostředí. Co se týká domácího bělení, jde o zhotovení individuálních plastových formiček, do kterých se aplikuje bělící gel a nasadí se na zuby. Gel se dodává v různých koncentracích, zpravidla při bělení domácím jsou koncentrace nižší (u nás k dostání 16%). Při vyšších koncentracích je již potřeba dohled zubního lékaře či dentální hygienistky.

Domací bělení zubů ceník

  • Opalescence domácí bělení zubů: sada 8 × stříkačka 16% bělícího gelu – 3 000 korun
  • Opalescence domácí bělení zubů: 1 × stříkačka 16% bělícího gelu – 450 korun
  • Individuální šíny vyrobené v laboratoři 500 korun

 

Dentální šperky lepené na zuby

Aplikace zubního šperku je naprosto nebolestivá a neinvazivní. Kdykoli ji lze odstranit bez narušení zubní skloviny. Zubní šperky upevňujeme na povrch zubu podobnou technologií jako fixní rovnátka, takže se nositel nemusí obávat uvolnění při jídle nebo čištění zubů. Celý výkon spočívá v důkladném vyčištění a vysušení povrchu zubu a poté se pomocí speciálního lepidla šperk na zub přilepí. Samotná aplikace nezabere více než 30 min.

 

Další služby

  • Hygienická fáze před ortodontickou nebo implantologickou léčbou
  • Nechirurgická terapie parodontitidy (hloubkové čištění)
  • Dětská dentální hygiena (instruktáž a ošetření dětí do 15 let)
  • Aplikace fluoridových preparátů k posílení skloviny zubů
  • Prodej pomůcek pro dentální hygienu
  • Individuální dlahy proti bruxismu
  • Výuka správné techniky čištění zubů dětí i dospělých
  • Výběr vhodných dentálních pomůcek a rekalibrace mezizubních kartáčků
  • Reinstruktáž dentální hygieny